NVIDIA GeForce 830M - Specyfikacja oraz wydajność.

| 0 Komentarzy
12 marca 2014 roku swoją premierę miała kolejna karta firmy Nvidia – GeForce 830M. W tamtym czasie była to jednostka przyzwoita, dziś, z racji postępu, jaki miał miejsce od tego czasu, określa się ją jako produkt nieco niższej półki. Nie musi to jednak oznaczać, że nie jest ona w stanie zapewnić użytkownikom komfortowej pracy w najpopularniejszych programach i grach.

Największą jej zaletą jest bez wątpienia niska cena, dzięki czemu montowana jest w laptopach, za które należy zapłacić około 2000 złotych. Poza tym, GeForce 830 charakteryzuje się poniższymi parametrami technicznymi.

Podstawowymi ograniczeniami omawianego produktu jest bez wątpienia nieco podstarzała magistrala oraz zredukowana ilość pamięci DDR, co w efekcie sprawia, że jej osiągi nieco różnią się od najnowszych produktów.

Polecane karty graficzne

Wydajność w pewnym stopniu zwiększają jednak zaaplikowane technologie, które w NVIDIA GeForce 830M występują w liczbie pięciu. Największy wpływ na to mają rozwiązania GPU Boost 2.0 oraz CUDA, nastawione na wydobycie z karty graficznej pełnych pokładów mocy obliczeniowej. System wydajniejszej pracy wspomaga również technologia Optimus, która dodatkowo optymalizuje pracę laptopa pod kątem wydłużenia pracy akumulatora. Jeżeli chodzi natomiast o PhysX, została ona przygotowana z myślą o dodatkowym uatrakcyjnieniu doznań graficznych podczas gry w rozmaite produkcje. GeForce Experience pomaga natomiast w lepszym stopniu zarządzać posiadaną kartą, na przykład poprzez automatyczną instalacje aktualizacji oprogramowania.

Testy wydajności

Zastosowane rozwiązania w najlepszy sposób można sprawdzić za pomocą przeróżnych programów oraz gier PC, które w pełni wykorzystają ich możliwości. Jak w tych testach wypadła karta GeForce 830M? W przypadku popularnego systemu 3Dmark w wersji Cloud Gate Standard Graphics, uzyskała ona medianę na poziomie 8104.5, co biorąc pod uwagę fakt, iż ma ona prawie dwa lata, jest bardzo przyzwoitym wynikiem. Podobnie osiągi pokazał program Cinebench R15 (OpenGL 64bit), w ramach którego jednostka otrzymała rezultat na poziomie 50.6 punktów.

Biorąc pod uwagę dane publikowane na stronie Notebookcheck, można również dowiedzieć się, w jaki sposób karta radzi sobie w najpopularniejszych grach. Po przetestowaniu kilku laptopów dostępnych na rynku, wyniki prezentują się następująco. Największe osiągi konfiguracje uzyskiwały w przypadku takich gier jak FIFA 16 (50 FPS przy średnich detalach graficznych i 34 przy ustawieniach ultra), GTA V (50 FPS przy średnich detalach) oraz Battlefield Hardline (41 FPS przy średnich detalach). GeForce 830M umożliwia również w miarę komfortową rozgrywkę w przypadku The Crew (29 FPS przy średnich detalach), Far Cry 4 (25 FPS przy średnich detalach) oraz Call of Duty: Advanced Warfare (34 FPS przy średnich detalach). Zbyt dużym wyzwaniem okazały się dopiero tytuły najnowsze i te najbardziej wymagające. Wymienić w tym miejscu należy przede wszystkim Wiedźmina 3, Batmana: Arkham Knight czy chociażby Assassin's Creed Unity.

Porównanie z innymi modelami

Najlepszym podsumowaniem przeglądu możliwości GeForce 830M będzie jej porównanie z nieco nowszą jednostką, co pozwoli sprawdzić, czy nadal jest ona w stanie spełnić oczekiwania graczy.

Powyższe statystyki pokazują, iż różnice między GeForce 830M a 930M nie są duże, choć obie karty dzieli rok. Jest to najlepszym dowodem na to, iż omawiana jednostka wcale nie jest przestarzała.

 
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 22:20
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.